691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

Własny dom na działce – wyzwanie tylko dla wytrwałych!

  • 22 kwietnia 2016

własny dom na działce

Są wśród nas tacy, którzy własnej działki, na której można postawić dom, wystrzegają się jak ognia. Intuicja, opinie znajomych a czasem doświadczenie, nie pozwalają zapomnieć im o wszelkich obowiązkach czy tez kłopotach z tym związanych. Z kolei inni, nie wyobrażają sobie życia w blokowisku, twierdząc, że duszą się na tak małej przestrzeni.

Zarówno jedna, jak i druga opcja, ma oczywiście swoje złe i dobre strony – dlatego nie można generalizować, czy też pokusić się o stwierdzenie, że którakolwiek z nich jest dla nas bardziej korzystna. Bowiem każdy z nas ma indywidualne potrzeby, a także wyobrażenie przysłowiowego własnego kąta i co dla jednych stanowi zaletę, przez innych może być postrzegane, jako wada…

A zatem o czym musimy pamiętać, decydując się na budowę własnego domu?

Zakładając, że działka już jest naszą własnością, możemy przystąpić do dzieła! Od czego więc zacząć? Jest klika możliwości.
Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, to, czy ukształtowanie terenu pozwala na rozpoczęcie prac budowlanych. Czasem bowiem, działka może znajdować się na zbyt obniżonym, bądź nierównym obszarze i wówczas należy zniwelować te wszelkie niedogodności terenu. Oczywiście takie nawiezienie ziemi wiąże się z dodatkowymi, często niemałymi kosztami.

Kolejne pytanie dotyczy kwestii tzw. uzbrojenia działki – to znaczy czy podciągnięte są już wszelkie media (woda, energia elektryczna, gaz, kanalizacja itp.), czy też to my powinniśmy się tym zająć. Jeśli tak, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to nie będą tylko i wyłącznie finansowe inwestycje, ale także należy załatwić mnóstwo formalności, związanych z uzyskiwaniem wszelkiego rodzaju pozwoleń. W tym celu powinniśmy się udać min. in. do Urzędu Gminy, czy Starostwa. Nawet montowanie zwykłego, tak zwanego mostka przy wjeździe na posesję, wymaga stosownego pozwolenia i oczywiście odpowiednio kosztuje.

Dość kosztowny jest też projekt budowy domu. Gdy już zaczniemy budowę, konieczny jest także nadzór całości prac przez kierownika budowy, którego również musimy zatrudnić.

Potem już robota może ruszyć pełną parą, pod warunkiem, że nie zabraknie nam materiałów, funduszy i sił na rożnego rodzaju boje z fachowcami, którzy przecież nie zawsze okazują się być tak solidni, słowni, terminowi, jak byśmy sobie tego życzyli… Nie bez powodu więc niektórzy twierdzą, że plac budowy czasem przypomina pole bitwy – a zatem krew, pot i łzy stają się nieodzowną częścią naszego przedsięwzięcia…

No cóż, trzeba uczciwie w tym miejscu powiedzieć, że rzadko można trafić na fachowców, co do których trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. To się raczej nie zdarza. Dlatego zawsze powinniśmy trzymać rękę na pulsie i kontrolować sukcesywnie postępy prac. Dla własnego spokoju i pewności, ze wszystko potoczy się pomyślnie, zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jeśli już tak się stanie – to znaczy nasze budowlane przedsięwzięcie dobrnie do szczęśliwego finału i zakończy się sukcesem, to nie oznacza to końca wszelkich problemów czy spraw do załatwienia, o których, jako właściciele domu, musimy już zawsze pamiętać. Mowa tutaj o zakupie opału, zimowym odśnieżaniu czy koszeniu trawnika w sezonie letnim.

Niestety, właściciele prywatnych posesji muszą zawsze liczyć się też z tym, że coś może się zepsuć, uszkodzić, wyeksploatować – i w związku z tym, będzie wymagać wymiany, drobnej naprawy, a czasem nawet generalnego remontu. Oczywiście nikt za nas tego nie zrobi, nie załatwi potrzebnych formalności, nie pokryje kosztów… Będziemy musieli się tym sami zająć i nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak często może dojść do takich sytuacji.

Takie są fakty i należy o nich uczciwie powiedzieć. Czasem wystarczą one, by skutecznie zniechęcić nie jednego z nas do tego, by wybrać jakąkolwiek inną opcję niż mieszkanie w bloku. Jednak jeśli ktoś w kwestii budowy domu jest zdeterminowany, a potem cierpliwy i konsekwentny, to taki dom naszych marzeń, tonący w zieleni, z przestronnym podwórkiem, może stać się źródłem zadowolenia i satysfakcji. Miejscem relaksu. Zaciszną przystanią, do której zawsze miło nam się powraca, nawet po najcięższym dniu…