691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

Dom w Grecji? To prostsze niż myślisz!

  • 15 stycznia 2020

Marzy Ci się dom w gorącej Grecji? Mając na uwadze stabilizację na międzynarodowym rynku nieruchomości i ceny porównywalne do tych w Polsce, może okazać się, że to świetny pomysł na ulokowanie kapitału. Grecja od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków urlopowych. Zakup domu w Grecji może być najlepszym punktem biznesplanu na przyszłość. Ze statystyk wynika, że co trzeci dom w Grecji wykorzystywany jest na cele wakacyjne, jako tzw. drugi dom. Świadczy to o niezmiennej atrakcyjności tego kraju do zamieszkania – na urlop albo na stałe. Kryzys gospodarczy spowodował, iż nadal ceny nieruchomości w Grecji są bardzo atrakcyjne dla inwestorów.

Po co kupujemy dom w Grecji?

To proste – do celów turystycznych. Jeśli naszym zamierzeniem jest posiadanie domu na wakacje w atrakcyjnym zakątku świata, kupno domu jest idealnym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że nie będziemy w nim spędzać całego roku być może miesiąc – dwa. Dobrym pomysłem jest wynajęcie go dla turystów i powierzenie formalności z tym związanych wyspecjalizowanym agencjom lub sieci hoteli, które będą pod naszą nieobecność na miejscu zarządzały nieruchomością. Należy jednak liczyć się z koniecznością opłacenia wynagrodzenia dla tych firm, stanowiących równowartość kilku a czasem kilkunastu czynszów najmu. Mimo tego, to nadal świetny pomysł na lokatę pieniędzy.

Kupujemy dom w Grecji – jakie formalności musimy załatwić?

Jako obywatele Unii Europejskiej Polacy mogą kupować domy właściwie na równi z Grekami. Należy jednak znać pewne procedury, które mogą być dla Polaków obce. I przede wszystkim nigdy nie kupujmy domu bez obejrzenia go na miejscu. Warto też skorzystać z pomocy tłumacza. Oszczędzi nam to czas i nerwy. Jeśli już znaleźliśmy wymarzony dom lub apartament, dobrze jest wynająć radcę prawnego który zajmie się formalnościami związanymi z transakcją. W Grecji są kancelarie prawne, które specjalizują się obsługą rynku nieruchomości. To właśnie radca prawny najlepiej będzie reprezentował Twoje interesy jako kupującego, sprawdzi dokumentację, stan prawny nieruchomości i wyjaśni ewentualne wątpliwości. Podobnie jak w Polsce, w Grecji umowa sprzedaży aby była ważna musi mieć formę aktu notarialnego. Sporządza go notariusz, który w Grecji – podobnie jak w Polsce- jest urzędnikiem państwowym i nie reprezentuje interesów żadnej ze stron transakcji.

Kolejnym krokiem jest uzyskanie numeru rejestracji podatkowej (AFM). Nadaje go grecki urząd skarbowy w którego obszarze położny jest nasz dom. Przed podpisaniem aktu notarialnego musimy też zapłacić w greckim urzędzie skarbowym podatek od przeniesienia własności (transfer tax). Jego polskim odpowiednikiem jest podatek od czynności cywilnoprawnych (pcc), ale w odróżnieniu od Grecji, w Polsce płacimy go po podpisaniu aktu notarialnego, u notariusza. I to właśnie notariusz niejako „za nas” ten podatek do urzędu skarbowego płaci. Dopiero po załatwieniu tych formalności podatkowych możemy umówić się u greckiego notariusza na zawarcie umowy kupna – sprzedaży. Po podpisaniu aktu notarialnego i dokonaniu wpisu do księgi wieczystej jesteśmy właścicielami domu w Grecji! Warto wiedzieć, że jeśli kupujemy nieruchomość gruntową, po podpisaniu aktu notarialnego musimy także zgłosić ten fakt do Rejestru Gruntów. Do urzędu należy dostarczyć kopię aktu notarialnego i wyciąg z księgi wieczystej. W Polsce te formalności załatwia notariusz, wysyłając wypis aktu notarialnego do właściwego urzędu.

Jakie koszty musimy ponieść przy zakupie domu w Grecji?

Jako kupujący musimy liczyć się z kosztami związanymi z transakcją. Usługi radcy prawnego to koszty wynoszące ok. 1 – 2% ceny sprzedaży. Dodatkowo, jeśli z pracą prawnika związane były np. porady prawne te koszty mogą być wyższe. Koszty notarialne to ok. 1,3% wartości transakcji czyli ceny sprzedaży domu. Ponadto musimy zapłacić podatek od przeniesienia własności to – w zależności od regionu – od 9 do 11% ceny zakupu i podatek komunalny – 3% od wartości domu. Nie można również pominąć opłaty za wpis własności do księgi wieczystej który wynosi 0,45% ceny nabycia. Jeśli zdecydujemy się na pomoc pośrednika nieruchomości – także jego wynagrodzenie.

Prościej niż w Polsce?

I tak i nie. W Polsce gdy wybieramy dobre biuro nieruchomości, wszelkie dokumenty i sprawdzenie ich zwykle należy do pośrednika nieruchomości. Nasi pośrednicy to specjaliści, którzy doskonale orientują się w procedurach i dokumentach. Nie musimy więc zatrudniać dodatkowo radcy prawnego jak w Grecji. Poza tym, w Polsce nie musimy wcześniej płacić podatku od nabycia nieruchomości jak jest w Grecji, a dopiero po podpisaniu aktu, w kancelarii notarialnej. Miejmy na uwadze, że między zapłatą podatku a faktycznym podpisaniem umowy może wiele się zmienić i gdy nie dojdzie do zawarcia umowy sprzedaży, może pojawić się problem z odzyskaniem pieniędzy od greckiego urzędu skarbowego…I na koniec – polski notariusz za nas informuje właściwe urzędy o zmianie właściciela, nie musimy sami tego robić. Więc z jednej strony w Grecji prosto kupuje się dom, a drugiej zaś procedury mogą być zaskakujące.