691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

Inteligentny Dom Przyszłości 2.0 — czyli jakie inteligentne systemy możemy wdrożyć w naszym mieszkaniu?

  • 15 kwietnia 2021
Inteligentny Dom Przyszłości 2.0 — czyli jakie inteligentne systemy możemy wdrożyć w naszym mieszkaniu?
Inteligentny Dom Przyszłości 2.0 — czyli jakie inteligentne systemy możemy wdrożyć w naszym mieszkaniu?

Inteligentne domy przyszłości już są i nie są jedynie prototypami czy marzeniami. Obecnie możemy korzystać z wielu zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji czy robotów, a dzięki nim nasz dom może stać się domem przyszłości 2.0. Ogólnie istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które mogą zmienić nasze mieszkania nie do poznania. W tym tekście przedstawiamy kilka najciekawszych inteligentnych systemów, które z pewnością przeniosą nasze mieszkanie w przyszłość i pozwala korzystać z niego w bardziej komfortowy sposób.

Autonomiczny robot sprzątający

Pierwszy inteligentnym sprzętem, jaki możemy wykorzystywać w naszym inteligentnym domu 2.0 jest autonomiczny odkurzacz. Jest to dość mały gadżet, ale który wpływa w bardzo duży sposób na nasze życie. Przeważnie nikt nie lubi sprzątania i tracenia cennego czasu na odkurzanie. Na rynku znajdziemy wiele typów autonomicznych robotów odkurzających w cenie już od kilkuset złotych. Są to małe — najczęściej okrągłe urządzenia średnicy kilkudziesięciu centymetrów, które potrafią samodzielnie ruszać się po danym pomieszczeniu lub domu i odkurzać go. Możemy zaprogramować je, aby robiły to samodzielnie o danej godzinie np. gdy jesteśmy w pracy, a gdy będziemy wracali do domu będzie on wysprzątany. Roboty takie posiadają zaawansowane czujniki i technologie pozwalające sprzątać bez naszej uwagi wszystkie zakamarki. Z pewnością ucieszymy się wiele razy gdy po przyjściu do domu ujrzymy wysprzątany dywan i podłogę w kuchni.

Inteligentne ogrzewanie

Na bardzo podobnej zasadzie działa kolejny inteligentny gadżet, o którym warto pomyśleć, projektując taki dom. Jest to system inteligentnego ogrzewania. Ma on formę modułu zarządzającego piecem grzewczym. Stosować go będziemy mogli przeważnie w domach jednorodzinnych, choć jego wdrożenie w mieszkaniu w pewnej formie też jest możliwe. Na rynku istnieje wiele różnorodnych systemów tego typu o różnym stopniu zaawansowania. Inteligentne systemy ogrzewania potrafią samodzielnie dostosowywać temperaturę w domu do tej panującej na zewnątrz. Możemy ustawiać je również w konkretne tryby pracy. Dzięki temu ogrzewanie może wyłączać się samo na noc w nieużywanych pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka oraz robić to w całym domu gdy wychodzimy do pracy, a włączać ogrzewanie tuż przed naszym przyjściem. Pomoże to efektywnie zarządzać energią i zmniejszać rachunki, a wydatek na taki system będzie doskonałą inwestycją.

Inteligentna pralka i lodówka

Kolejnymi ciekawymi gadżetami, które mogą w znaczny sposób ułatwią nam życie, jest inteligentna pralka i lodówka. Przeważnie od sprzętu agd oczekujmy jedynie, aby był estetyczny, solidny i dobrze wykonywał swoje obowiązki. Na rynku znajdziemy również pralki i lodówki z internetem oraz sztuczną inteligencją. Inteligentne pralki potrafią samodzielnie rozpoczynać pracę o wyznaczonych godzinach lub możemy włączać je poprzez aplikację. Dzięki temu wychodząc z pracy, możemy włączyć pranie, a przybywając do domu jedynie zająć się prasowaniem.

Inteligentna lodówka to z kolei np. system monitorowania poziomu zapasów, który w razie braku danego produktu wyśle do nas sms-a lub sporządzi aktualną listę zakupów. Możemy również w takich lodówkach, będąc w sklepie — poprzez umieszczone w niej kamery i aplikację zobaczyć jej zapełnienie i dowiedzieć się, czy nie brakuje naszego ulubionego produktu. Dzięki temu nie musimy wracać do domu lub prosić o to domowników. Możemy też na ekranie lodówki skorzystać z przepisów kulinarnych, co jest bardziej poręczne niż wyszukiwanie ich na małym telefonie, mając nie do końca czyste ręce.

Sterowanie głosowe funkcjami mieszkania

Jedną z najbardziej zaawansowanych inteligentnych gadżetów, jakie możemy zamontować we własnym domu, jest sterowanie głosem funkcjami mieszkania. Obecnie istnieje wiele tego typu systemów, które możemy połączyć np. z oświetleniem, nagłośnieniem, ogrzewaniem, centrum rozrywki czy smart TV. Centrum sterowania głosem daje możliwość wydawania głosowych komend zapalania i gaszenia światła, włączania ogrzewania, muzyki czy zmiany stacji w TV. Tak małe elementy potrafią jednak być niezwykle efektowne — zwłaszcza podczas wizyty znajomych w naszym mieszkaniu.

Automatyczne otwieranie bramy

Najbardziej znanym i najczęściej wykorzystywanym inteligentnym systemem, którego nie powinno zabraknąć w naszym domu, jest system otwierania bram. Aktywuje się on gdy podjeżdżamy pod bramę i zamyka ją gdy oddalamy się od niej. Choć nie jest to przełomowy wynalazek, jako ciekawy gadżet może znacząco zwiększać komfort naszego codziennego życia, gdy nie będziemy musieli za każdym przy wjeździe na posesje dwukrotnie opuszczać samochodu, aby otworzyć i zamknąć bramę.

Bezpieczeństwo i monitoring

Inteligentne gadżety to nie tylko funkcje rozrywkowe czy funkcjonalnie. Potrafią zapewniać też bezpieczeństwo nam i naszej rodzinie, a korzystanie z nich jest niezwykle wskazane. Ciekawym rozwiązaniem, które możemy wykorzystać, jest zainstalowanie kamer na naszej posesji, które aktywują się i dają nam znać np. sms-em lub powiadomieniem jeśli wykryją ruch. Mogą również nagrywać filmy lub robić zdjęcia, dzięki czemu wracając do domu, będziemy mogli dowiedzieć się, kto był na naszej posesji lub np. czy gdy nas nie było, odwiedził nas już kurier, na którego czekamy. Na podobnej zasadzie działa też inteligentne oświetlenie aktywujące się samodzielnie w nocy w razie wykrycia ruchu. Systemy takie będą dodatkową przeszkodą dla złodziei i przestępców, którzy mając do wyboru dom wyposażony w takie systemy i dom gdzie nie muszą spodziewać się pułapek, zapewne wybiorą inną lokalizację.

Stanowisko do telekonferencji

Bardzo przydatnym e-gadżetem, który możemy wykorzystać w naszym mieszkaniu — zwłaszcza w dobie koronawirusa jest stanowisko do wideokonferencji. Będzie polegało ono na wbudowaniu tabletu w ścianę lub element użytkowy, aby na co dzień nie zabierał miejsca oraz umiejscowienie go w taki sposób, aby kamera obejmowała reprezentacyjną część domu np. salon gdzie możemy zarówno siedzieć jak i stać. Rozmowa głosowa i video w komfortowych warunkach na kanapie z pewnością będzie dużo bardziej korzystne aniżeli rozmawianie przez telefon trzymany w ręce w różnych niewygodnych miejscach i sytuacjach.