691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

Kupujemy dom w Albanii!

  • 20 lipca 2020

Jeszcze do niedawna Albania kojarzyła nam się z krajem rolników i ogromną biedą. Był to kraj zapomniany przez świat i turystów. Na szczęście, ta tendencja się zmieniła i coraz więcej inwestorów jest zainteresowanych nabyciem nieruchomości w tym pięknym kraju. Tak, bo Albania to kraj piękny, specyficzny i uroczy. Fascynujący i pełen kontrastów. Po latach izolacji, kraj otwiera się na nowe inwestycje i turystów. Albanię tylko w 2016 roku odwiedziło ponad 4 miliony zagranicznych turystów. Co sprawia, że ten kraj stał się jednym z najchętniej wybieranych kierunków wypoczynku? Tu nowoczesność spotyka się z tradycją i stąd właśnie rosnące zainteresowanie zakupem nieruchomości w Albanii. Sprawdźmy więc, jak kupić dom w Albanii i jaki jest koszt jego zakupu.

Jak kupić dom w Albanii – wybierz region

Zanim zdecydujemy się na zakup domu w Albanii, warto zastanowić się który region tego kraju nas interesuje. Tak naprawdę w Albanii istnieją dwa typu nieruchomości. To City Apartments i domy w kurortach, położone blisko plaży. Warto poszukać najbardziej popularnych turystycznie miejsc. Bo właśnie tu można kupić dom czy apartament w naprawdę bardzo atrakcyjnej cenie. Okazuje się, że mimo rosnącej popularności Albanii, nieruchomość w tym kraju możemy kupić naprawdę w okazyjnej cenie. Który więc region wybrać? Otóż, główne atrakcje turystyczne tego kraju koncentrują się na Riwierze albańskiej. To południowy obszar kraju, usytuowany wzdłuż Morza Jońskiego. To tu znajdziemy najatrakcyjniejsze domy. Albania wciąż jest krajem rozwijających się inwestycji. Z roku na rok przybywa nowych inwestycji. Dlatego, jeśli chcemy zainwestować w nieruchomości na rynku, który w sposób imponujący się rozwija, doskonałym pomysłem jest zakup domu w Albanii.

Jak kupić dom w Albanii – procedury

Zasadniczo nie ma większych obostrzeń, jeśli jako cudzoziemiec planujemy kupić dom czy apartament w Albanii. To nieruchomości, które nie mają strategicznego znaczenia dla władzy, zatem właściwie procedur związane z nabyciem nieruchomości są dość proste. Pamiętajmy jednak, że Polak jako obywatel Unii Europejskiej może na terenie Albanii przebywać do 90 dni. Warunkiem jest ważna wiza. Okres 3 miesięcy powinien jednak wystarczyć na załatwienie wszystkich formalności związanych z zakupem nieruchomości. Jeśli planujemy osiedlić się w tym kraju, wystarczy wystąpić o pozwolenie na miejscowym posterunku Policji.

Warto w pierwszej kolejności udać się na miejsce i wynająć dobrego agenta nieruchomości (w ramach międzynarodowej współpracy pośredników nieruchomości pomożemy w wyborze specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami, tłumacza, prawnika, itp.), który zna realia tamtejszego rynku. Warto także zaangażować tłumacza polsko – albańskiego oraz prawnika, który zajmie się analizą prawną dokumentów. Pierwszym etapem jest rezerwacja nieruchomości. Rezerwacja wiąże się podobnie jak w Polsce z „zamrożeniem” na określony czas danej oferty dla innych kupujących. Po rezerwacji powinno nastąpić podpisanie pre- umowy, która wywołuje podobne skutki jak nasza umowa przedwstępna. W tej umowie strony przyszłej transakcji określają najważniejsze elementy sprzedaży: cenę, termin, etc. Tu również pojawiają się dokumenty związane z kupowaną nieruchomością – plany budynków, dokumentacja geodezyjna, księga wieczysta. Przy pre-umowie wpłaca się kaucję albo inaczej – zadatek czy zaliczkę na poczet ceny zakupu nieruchomości. Taka umowa powinna być sporządzona w języku angielskim. Zawarcie pre- umowy daje nam czas na zdobycie środków na jej zakup. Oczywiście, jeśli chcemy kupno kredytować. Warto wiedzieć, że system bankowości albańskiej proponuje naprawdę atrakcyjne warunki kredytów hipotecznych, o który możemy się starać na miejscu. Coraz więcej banków zachodnich pojawia się także w tym kraju, co wzbudza zaufanie inwestorów.

Umowę sprzedaży sporządza notariusz albański. Warto wcześniej zapoznać się z jej zapisami i poprosić tłumacza przysięgłego o jej przekład. Umowę notarialna podobnie jak w Polsce możemy podpisać samodzielnie lub przez pełnomocnika. Tu nie ma żadnych specyficznych, innych niż polskie procedur.

Kupujemy dom w Albanii – jakie są koszty zakupu?

Bardzo trakcyjne. Koszty transakcyjne zakupu nieruchomości w Albanii są nieporównywalnie niższe niż w innych krajach, w tym w Polsce. Otóż, warto wiedzieć, że w Albanii nie płacimy podatku od zakupu nieruchomości (w Polsce to 2% ceny nabycia). Wszystkie koszty związane z przeniesieniem własności, wpisem do księgi wieczystej oraz usługą notariusza szacowane są na około 2000 euro. To naprawdę bardzo atrakcyjny koszt całej procedury.

Jeśli chodzi o roczny koszt związany z utrzymaniem nieruchomości – podatki, media itd., te kwoty również nie są wysokie. Każdy region ma własne opłaty i podatki lokalne, ale średnio wynoszą one 0,25 euro za 1 metr kwadratowy nieruchomości.

Czy warto kupić dom w Albanii?

Albański rynek nieruchomości jest bardzo atrakcyjny. Nowe możliwości, które ma przed sobą ten kraj sprawiają, że zainteresowanie zakupem domu czy apartamentu w tym kraju wciąż rośnie. To naprawdę świetna inwestycja. Szacuje się, że rocznie, przy założeniu, że kupiony przez nas dom będzie wynajmowany w okresie wakacyjnym to zysk 8% rocznie. Cała inwestycja jest w stanie zwrócić się już po 7-8 latach. To naprawdę świetny wynik. Zatem, oczywiście, że warto zainwestować w dom w Albanii. Tym bardziej, że ceny są wciąż atrakcyjne, a klimat cieplejszy niż w Polsce.