691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

Kupujemy dom w Chorwacji

  • 27 stycznia 2020
Kupujemy dom w Chorwacji

Kraje byłej Jugosławii, jak chociażby Chorwacja to wciąż gorący kierunek urlopowy. Urzeka nas fantastyczny klimat i co najważniejsze – ceny porównywalne do polskich. Marzysz o swoim, prywatnym domu na urlop? Dom w Chorwacji z pewnością będzie idealną lokatą kapitału. Jak wyglądają chorwackie procedury prawne i czy faktycznie dom nad Adriatykiem to dobra inwestycja?

Formalności

Od lutego 2009r. każdy obywatel Unii Europejskiej może bez szczególnych utrudnień i kupić nieruchomość w Chorwacji. Obywatele Unii mają w tym zakresie takie same uprawnienia jak Chorwaci. Reguluje tę kwestię „Ustawa o prawie własności i innych prawach rzeczowych” (Zakon o vlašnistvu i drugim stvarnim pravima). Oznacza to, że Polak może bez dodatkowych zezwoleń swobodnie nabyć wymarzony dom w Chorwacji.

Wyspy czy kontynent?

Ceny nieruchomości w Chorwacji nadal są atrakcyjne i zbliżone do polskich. Jej wysokość oczywiście uwarunkowana jest położeniem interesującego nas domu. Nadal bardzo korzystnie kształtują się ceny domów na małych wyspach Dalmacji, bardzo popularnych wśród inwestorów. Dlatego warto zastanowić się czy wolimy kupić dom na malowniczej wyspie, z dala od zgiełku kontynentu czy bardziej interesuje nas apartament w centrum dużego miasta. Wszystko zależy od tego jakim celom w przyszłości ma nam służyć dana nieruchomość. Jeśli szukamy atrakcyjnego domu wakacyjnego, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dom zbudowany w tradycyjnym stylu na wyspie.

Chorwacja – tu warto inwestować

Bez wątpienia jednym z najatrakcyjniejszych regionów Chorwacji jest Północna Dalmacja. To tu znajdziemy najpiękniejsze plaże, oferty noclegowe i co najważniejsze – świetne obiekty do inwestycji. Najważniejszym z miejsc tego regionu jest bez wątpienia miasto Zadar. To prawdziwa perła i jedno z najatrakcyjniejszych i najpiękniejszych miejsc nad Adriatykiem. Świetna infrastruktura, komunikacja i przede wszystkim – najciekawsze oferty zakwaterowania znajdziemy właśnie tu.

Jednak nie tylko turyści kochają Riwierę Zadarską. Także inwestorzy. Bogata oferta atrakcyjnie położonych i zrównoważonych cenowo apartamentów i domów sprawia, że ten region cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Przepiękne, urokliwe miasteczka z bogatym dziedzictwem kulturowym przyciągają rocznie miliony turystów spragnionych wypoczynku wśród zachwycających pejzaży. Nie trzeba więc nikogo przekonywać, że cudowny klimat, fantastyczna pogoda oraz niezapomniane widoki sprawiają, że tak chętnie kupujemy tu nieruchomości. Inwestycja w dom w tym regionie zwróci się po kilku latach od zakupu. Tak naprawdę to świetne miejsce na rodzinny wypoczynek o każdej porze roku. Dodatkowo, gdy sami nie korzystamy z apartamentu, możemy go wynajmować turystom. Dzięki temu właściwie nie musimy w niego dodatkowo inwestować w ciągu roku.

Zadar i okolice – urokliwe miasteczka i piękne plaże

Zadar otacza aż pięć parków narodowych i dwa parki przyrody. Urzekające, zapierające dech w piersiach widoki z pewnością zachwycą każdego, kto je odwiedził. Tu nie można się nudzić. Region tworzą urokliwe, małe miasteczka, z których każde ma swoją niepowtarzalną historię i tradycję. Wystarczy wspomnieć chociażby o miejscowości Vinjerac, w której pozostałości starożytnych zabytków czy Ždrjac z największym staro – chorwackim cmentarzyskiem, gdzie kultywowano pogańskie tradycje pochówku. Odwiedzający niedaleką miejscowość Privlaka turyści mogą zaznajomić się ze starymi tradycjami rybołówstwa (ladar) czy poznać legendę o studni Sokolar.

Bez wątpienia największą atrakcją jest samo miasto Zadar. Spacer po tym zachwycającym mieście przypomina spacer po muzeum na otwartej przestrzeni. Na każdym kroku spotykamy perły dziedzictwa narodowego Chorwacji, od której nie sposób oderwać wzroku. Miasto liczy ponad 3000 lat. To tu znajdują się dobra narodowe pochodzące z wielu okresów historycznych, począwszy od pozostałości rzymskiego Forum, aż po symbole miasta – romański kościół Donata i XVI wieczne mury obronne. Znajdziemy tu także współczesne atrakcje, takie jak chociażby niepowtarzalne Morskie Organy i Powitania Słońca przy nadmorskiej promenadzie. Nie sposób opisać wszystkich tych urokliwych miejsc tego regionu. Je po prostu trzeba zobaczyć. A gdy już raz odwiedziliśmy tę część Dalmacji, z pewnością wrócimy tu na kolejny urlop.

Atrakcyjne położenie i niesamowite atrakcje turystyczne to nie jedyne zalety tej części Chorwacji. Tu możemy wynająć w świetnej cenie apartament czy nawet całą willę i z dala od zgiełku i turystów odpoczywać. Ceny wynajmu są naprawdę atrakcyjne. Ale tu warto inwestować. Jeśli chcemy kupić tu apartament czy dom, jest to łatwiejsze niż nam się wydaje.

Formalności

W Chorwacji – podobnie jak w Polsce dość często praktykuje się zawieranie umowy przedwstępnej sprzedaży, która poprzedza tę „przyrzeczoną”. Zwykle sporządzona jest jako umowa cywilnoprawna. Dopiero umowa końcowa wymaga wizyty u notariusza, który poświadcza notarialnie umowę. Warto wiedzieć, że notarialne poświadczenie umowy kupna – sprzedaży nieruchomości nie przesądza o jej ważności ani nie przenosi własności. Jest jedynie potwierdzeniem woli stron. Jednak bez notarialnego poświadczenia nie będzie możliwy wpis nowego właściciela do księgi wieczystej prowadzonej dla naszej nieruchomości. To zupełnie inna procedura niż obowiązująca w Polsce, gdzie umowa kupna – sprzedaży nieruchomości aby była ważna musi mieć formę aktu notarialnego i z chwilą jej podpisania stajemy się właścicielem domu czy mieszkania. W Chorwacji własność nieruchomości przechodzi na nowego właściciela z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej. Dlatego tak ważną rolę pełni tzw. klauzula intabulandi, która nie ma swego polskiego odpowiednika w prawie. Klauzula ta jest niezwykle ważna, bowiem stanowi wyrażenie zgody dotychczasowego właściciela (sprzedającego nieruchomość) na przeniesienie własności i wpis w księdze wieczystej nowego właściciela. Klauzula ta może być zawarta w umowie sprzedaży albo sporządzona na odrębnym dokumencie.

Czy można zapłacić za dom gotówką?

Oczywiście, chorwackie prawo nie przewiduje w tym zakresie żadnych ograniczeń. Możemy też założyć w chorwackim banku konto i z niego przelać cenę sprzedaży za nasz dom. Generalnie do założenia rachunku w chorwackim banku Polakowi wystarczy paszport albo chorwacki numer identyfikacyjny (OIB).

Opłaty i formalności

Przed zawarciem umowy sprzedaży musimy wystąpić do chorwackiego urzędu skarbowego o nadanie numeru identyfikacyjnego – OIB. Jest on konieczny przy zawarciu umowy sprzedaży nieruchomości. On również warunkuje wpis do księgi wieczystej czyli przeniesienie własności nabywanej przez nas nieruchomości. Bez niego możemy nie założy konta w banku, a już na pewno nie kupimy nieruchomości ani nie zostaniemy wpisani do księgi wieczystej jako nowy właściciel. Ponadto w terminie 30 dni od poświadczenia notarialnego umowy musimy zgłosić kupno domu w urzędzie skarbowym, a w ciągu 15 dni od wydania przez ten urząd decyzji zapłacić podatek od obrotu nieruchomościami (5% wartości nieruchomości). Warto wiedzieć, że chorwacki urząd skarbowy, podobnie jak polski może samodzielnie określić realną wartość naszego domu, która może być inna niż nasza cena zakupu.

Jak kupić dom w Chorwacji – zaufaj naszemu doświadczeniu Atrium Duo

Samodzielne nabycie domu w Chorwacji może być nie lada wyzwaniem. Tym większym gdy nie mamy doświadczenia w nabywaniu nieruchomości za granicą. Dlatego, nasze biuro nieruchomości, wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom proponuje pełną obsługę zakupu. Monitorujemy transakcję od pierwszego spotkania z klientem aż po finalizację czyli zakup nieruchomości. Zapewniamy kompleksową pomoc w zakresie pośrednictwa w nabyciu wymarzonego apartamentu w Chorwacji. Działamy nie tylko na terenie kraju, ale również na miejscu, w Chorwacji. Nasz ekspert rynku nieruchomości, na stałe mieszkający w tym kraju na Państwa zlecenie znajdzie nieruchomość najlepiej spełniającą Państwa wymagania. Pracujemy dla Państwa na terenie Północnej Dalmacji – od miasta Zadar aż po Split. Jak nikt inny znamy specyfikę tego regionu i mentalność Chorwatów.

Znamy Państwa oczekiwania i potrafimy je spełnić. Dlatego współpracują z nami najlepsi profesjonaliści, znający specyfikę i wymagania chorwackiego runku nieruchomości. Ogromne doświadczenie w branży, znajomość procedur prawnych i przede wszystkim – Państwa oczekiwań sprawia, że nasi klienci tak wysoko cenią nasz profesjonalizm. Dzięki temu macie Państwo pewność, że transakcja odbędzie się komfortowo i bez żadnych komplikacji. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani nabyciem nieruchomości w Chorwacji, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Zadbamy o wszystkie formalności i pomożemy Państwu zrealizować marzenia o domu w Chorwacji.

Chorwacja jest rynkiem w który warto inwestować. Tym bardziej, że ceny w tym słonecznym zakątku Europy są zbliżone do naszych polskich.

Zadzwoń (rozmowa w języku Polskim): +48691747210

Call (conversation in English): +48512968509

Biuro nieruchomości Atrium Duo – https://atriumduo.pl