691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

Kupujemy dom w Hiszpanii

  • 10 grudnia 2019
Kupujemy dom w Hiszpanii

Zdecydowałeś, że przenosisz się do Hiszpanii? A może chcesz dobrze zainwestować oszczędności? Bez wątpienia zakup nieruchomości, czy w Polsce czy też za granicą jest dobrą lokatą kapitału. Rynek nieruchomości świetnie się trzyma i nic nie wskazuje na to aby miało dojść do kryzysu w najbliższym czasie. Jak więc kupić dom w słonecznej Hiszpanii, czy procedura i formalności są podobne do polskich czy zupełnie inne? Oto kilka informacji.

Po pierwsze – znajdź nieruchomość

Kiedy już wiesz, że dom w Hiszpanii jest tym o czym marzysz, wybierz jego lokalizację. Ceny w poszczególnych regionach mogą się od siebie różnić, nawet o kilkanaście procent. Oczywistym jest, że nieruchomości w popularnych kurortach będą droższe od tych w mniej atrakcyjnych turystycznie miejscach. Jeśli już wybrałeś region i wymarzony dom, nie kupuj go w ciemno! Poleć na miejsce aby upewnić się, że wybrana nieruchomość jest faktycznie tą ze zdjęć. Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mają możliwość nabycia nieruchomości z zachowaniem uproszczonych procedur. Oznacza to tyle, że Polak kupujący dom w Hiszpanii nie musi starać się o specjalne zezwolenie władz. Zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie domu, skonsultuj swój zamiar z agentem nieruchomości na miejscu. On jako specjalista i ekspert rynku lokalnego ma najlepszą wiedzę w tym zakresie. Poza tym doskonale zna się na prawnych procedurach związanych z nabyciem nieruchomości.

Krok drugi – sprawdź dokumenty

Agent nieruchomości sprawdzi dokumentację domu i zbada ich treść. Jeśli wszystko się zgadza, możesz przystąpić do umowy przedwstępnej. Nie jest ona wymagana – podobnie jak w Polsce – ale wpisana w kanony obrotu nieruchomościami. Wtedy też wpłacasz sprzedającemu zadatek i możesz przygotowywać się do finalnej transakcji. Umowa przedwstępna sprzedaży ma na celu zabezpieczenie interesów obu stron. Kupującego – że sprzedawca na pewno jemu sprzeda dom, a sprzedającego – że nabywca poważnie angażuje się w transakcję. Podobnie jak w Polsce, w przypadku gdy sprzedający wycofa się ze sprzedaży, ma obowiązek zwrócić kupującemu zadatek w podwójnej wysokości.

Krok trzeci – przygotuj się do transakcji

Aby Polak mógł bez przeszkód kupić dom w Hiszpanii, musi posiadać kilka dokumentów. Przede wszystkim musi mieć ważny paszport lub dowód osobisty. Ponadto, numer NIE czyli Numer Identyfikacyjny Obcokrajowca. Uzyskuje się go na posterunku hiszpańskiej policji, po wcześniejszym umówieniu wizyty. Zaplanuj więc wcześniej to spotkanie abyś był przygotowany do finalizacji umowy sprzedaży. I jeszcze jeden wymóg – musisz mieć otwarty rachunek w banku hiszpańskim.

Krok czwarty – sprawdź stan techniczny nieruchomości i podpisz umowę sprzedaży

Przed przystąpieniem do umowy sprzedaży warto sprawdzić dokładnie stan nieruchomości. Wszelkie usterki czy niezgodności zgłoś właścicielowi, aby miał czas na ich usunięcie. Jeśli wszystko jest zgodne, czas podpisać umowę sprzedaży. W Hiszpanii, podobnie jak w Polsce ma ona obowiązkową formę aktu notarialnego i zawierana jest w kancelarii notariusza w języku hiszpańskim. Jeśli nie jesteś biegły w tym języku, doskonałym pomysłem jest przystąpienie do umowy w obecności tłumacza przysięgłego, który wyjaśni wszelkie zawiłości prawne. Co ciekawe, akt notarialny sprzedaży przygotowywany jest na bieżąco, podczas wizyty w kancelarii. W naszych polskich warunkach jest zupełnie inaczej, bowiem klienci przychodzą wyłącznie na odczytanie i podpisanie wcześniej przygotowanej prze notariusza umowy. W Hiszpanii każda ze stron może zgłosić podczas tworzenia umowy swoje uwagi i prosić o ich zamieszczenie w akcie notarialnym, który pisany jest „na gorąco”. Zatem nie uzyskamy wcześniej projektu takiej umowy od notariusza, bo jej po prostu nie ma!

Jakie są koszty opłat i podatków związanych z nabyciem nieruchomości w Hiszpanii? Podatek od przeniesienia własności (ITP.) jest progresywny i wnosi od 8% do 10%. Opłaty notarialne podobnie jak w Polsce są narzucone przepisami i obliczane są od wartości transakcji. Koszty wpisu w księdze wieczystej to ok. 60% wynagrodzenia notariusza.

Czy warto?

Oczywiście, że tak! Ceny w Polsce nie ustępują tym europejskim, a perspektywa ciepłej jesieni w Hiszpanii, jest naprawdę kusząca. Sprawdźcie jak proste jest kupienie wymarzonego domu w Hiszpanii!