691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

Leasing nieruchomości alternatywą dla kredytu hipotecznego?

  • 30 września 2019
Leasing nieruchomości alternatywą dla kredytu hipotecznego?
Leasing nieruchomości alternatywą dla kredytu hipotecznego?

Wielu z nas zna pojecie leasingu jako dobrego narzędzia finansowania. Jednak najczęściej leasing kojarzy nam się z samochodami lub urządzeniami. Tymczasem okazuje się, że może być doskonałą formą na sfinansowanie nabycia nieruchomości przez firmy. Ma wiele zalet, które dają mu przewagę nad kredytem hipotecznym. Dziś kilka słów o leasingu nieruchomości, czym jest i dla kogo jest dedykowany.

Czym w ogóle jest leasing

Leasing jeszcze do niedawna był umową nienazwaną czyli przepisy regulujące ten typ umowy nie były ujęte w kodeksie cywilnym. Obecnie art. 7091 k.c. mówi nam czym jest leasing. Najprościej leasing to umowa w której finansujący (zwykle bank) nabywa dla siebie jakąś rzecz (samochód, urządzenie lub nieruchomość) i przekazuje ją firmie do używania, na określonych w umowie warunkach. I oczywiście odpłatnie. Leasingodawcą jest bank lub inna instytucja która kupuje na siebie daną rzecz, a leasingobiorcą firma która korzysta z tego auta czy nieruchomości. To bank płaci za „naszą” nieruchomość, a my niejako spłacamy ją w ratach, podobnie jak przy kredycie hipotecznym. Proste, prawda? Leasing przypomina trochę umowę najmu, ale nią nie jest. Czym się różni leasing nieruchomości od umowy najmu? Przede wszystkim najem nie przewiduje nabycia na własność mieszkania czy domu, a leasing tak. Chwila w której nabędziemy jako właściciele naszą nieruchomość zależy od zapisów umowy leasingowej. I jeszcze jedno – leasing przeznaczony jest dla firm – spółek lub osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Na czym polega leasing nieruchomości

Ta forma finansowania dotyczy zarówno budynków, hal, magazynów jak również domów czy mieszkań. Nie ma tu właściwie ograniczenia. Oznacza to, że w ten sposób firmy mogą otrzymać w ramach tej umowy niemal każdą nieruchomość która jest im potrzebna do działalności. Warto pamiętać, że leasing może mieć dwie formy. I od nich zależy kiedy staniemy się właścicielami nieruchomości. Otóż może to być leasing operacyjny lub finansowy. Pierwszy oznacza, że „nasza” nieruchomość przez cały czas trwania umowy leasingu pozostaje własnością banku lub instytucji finansującej, pozostaje w jego środkach trwałych. Zatem nie jesteśmy w czasie trwania umowy właścicielami tego domu czy magazynu. Dopiero po zakończeniu umowy leasingu możemy tę nieruchomość odkupić od banku. Druga opcja – leasing finansowy przewiduje od razu przejście na firmę zobowiązań związanych z amortyzacją budynku, a właścicielami stajemy się automatycznie z chwilą spłacenia ostatniej raty leasingowej.

Dla kogo leasing nieruchomości?

Teoretycznie dla wszystkich firm. To dobre rozwiązanie przede wszystkim dla firm które mają stabilną sytuację na rynku, rozwijają się i planują poszerzyć swoją działalność. Często bowiem takie firmy mimo dobrej kondycji finansowej nie mają środków na szybkie nabycie dodatkowych nieruchomości. Stąd leasing nieruchomości może okazać się dla nich najlepszą opcją na pozyskanie nowego magazynu czy siedziby oddziału.

Zalety i wady leasingu nieruchomości

Porównując leasing nieruchomości do kredytu hipotecznego ten pierwszy jest zdecydowanie lepszą opcją finansową. Przede wszystkim leasing nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorcy, a kredyt hipoteczny tak. Mniej jest także formalności związanych z uzyskaniem leasingu niż kredytu hipotecznego, co nie oznacza że ich nie ma. Nie można również pominąć kwestii podatkowych. Otóż, w zależności od tego jaką formę leasingu wybierzemy (operacyjny czy finansowy), w naszych kosztach działalności umieścimy odpisy amortyzacyjne i raty odsetkowe lub raty leasingowe. Zmniejszają one naszą podstawę opodatkowania. Niestety leasing nieruchomości to nie tylko same korzyści. To zawsze inwestycja o dużej wartości finansowej, minimalna wartość to w przypadku lokali nawet 1,3 mln zł, a budynków – aż 3mln zł. Zatem kondycja firmy wnioskującej o taki leasing musi być na tyle dobra aby była w stanie regulować raty. Nie można zapominać również o wpłacie własnej firmy – ok 20-30% wartości nieruchomości finansowanej. Z tych przyczyn jednoosobowi przedsiębiorcy rzadko kiedy skorzystają z tej formy. To rozwiązanie dobre dla średnich i dużych firm, w dobrej sytuacji finansowej.

Przyszłość leasingu nieruchomości w Polsce

Mimo, iż to bardzo korzystne narzędzie finansowe dla firm, w Polsce leasing nieruchomości nadal raczkuje i nie ma istotnego znaczenia na polskim rynku leasingu. W 2016 roku wyleasingowano nieruchomości o wartości jedynie 719 mln zł, co stanowi 1,2% całego rynku. Pamiętajmy jednak, że pierwsze umowy leasingu nieruchomości zawierane były 15 lat temu i Polska nie ma jeszcze tak dużego doświadczenia w tym sektorze jak kraje Europy Zachodniej. Więc wszystko jeszcze przed nami. Rosnące zainteresowanie tą formą finansowania powinno wymusić zróżnicowanie propozycji banków i firm leasingowych. Ale to chyba jeszcze długa droga…