691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

Nieruchomości – stabilna inwestycja mimo pandemii

  • 5 stycznia 2021
Nieruchomości – stabilna inwestycja mimo pandemii

Rok 2020 zapisze się na kartach historii jako ten, który przyniósł sporo zmian i zawirowań na rynkach inwestycyjnych. Jak cały ten rok wpłynął na rynek nieruchomości? Czy oparł się on kryzysowi? Otóż, tak. Jako jedna z nielicznych branż, rynek nieruchomości zupełnie nieźle poradził sobie z kryzysem. Jak pandemia wpłynęła na nasze inwestycje? Okazuje się, że wiele prognoz dla tej branży się sprawdziło, choć z pewnością nie tak, jak zakładali to analitycy rynku.

Nieprzewidzialne korzyści inwestycyjne na rynku nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości zawsze oznaczało stabilną i dobrą lokatę kapitału. Wie o tym każdy inwestor. Jednak rok 2020 dał również wiele możliwości drobnym inwestorom, którzy w obliczu niepewnych czasów oczekiwali może nie aż tak szybkiego zysku, ile stabilizacji. Dlatego z jednej strony ten pandemiczny rok przyniósł wiele strat na rynkach, z drugiej zaś otworzył wiele możliwości. W tym roku inwestowaliśmy nie tylko nadwyżki kapitałowe, ale również kredytowaliśmy inwestycje. Rynek nieruchomości po raz kolejny udowodnił, że jest bezpieczną opoką, która nie poddaje się rozchwianiu gospodarczemu, nawet w czasach kryzysu. Z jednej strony jest bowiem idealną lokatą kapitału, z drugiej zaś zabezpieczeniem na przyszłość. Inwestycja w nieruchomości w obecnych czasach stała się dla wielu osób sposobem na ochronę pieniądza przed utratą jego wartości. Trudno się więc dziwić takim działaniom. Jak niewiele rynków, tak rynek nieruchomości przez wiele lat uodpornił się bowiem na kryzysy. Dlatego zakup nieruchomości w 2020 roku był jednym z najlepszych posunięć przez inwestorów jak i osoby prywatne.

Nieruchomość lepsza niż lokata w banku

Od kilku lat do inwestowania w nieruchomości zachęcały dość niskie stopy procentowe kredytów i pożyczek hipotecznych, a rok 2020 był pod tym względem wyjątkowy. Nie tylko stopy procentowe nie zostały podniesione, ale wręcz przeciwnie – spadły do rekordowo niskich. W historii kredytów hipotecznych nie było jeszcze chyba nigdy tak atrakcyjnych warunków kredytowania nabycia nieruchomości. Opłacało się zatem wziąć kredyt, aby spełnić swoje marzenia o własnym lokum. Jedni z nas zaciągali kredyt, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe inni, aby na atrakcyjnych warunkach zainwestować część własnych środków. Resztę uzupełniali posiłkując się właśnie kredytem bankowym. Jednak według szacunków ekspertów nie było tak idealnie jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony mieliśmy bardzo tanie kredyty na zakup nieruchomości, z drugiej zaś dość wysoko postawioną poprzeczkę dla potencjalnych kredytobiorców. Banki chcąc zabezpieczyć spłatę kredytu, wymagały już od klienta więcej niż tylko 10% wkładu własnego. Wysokość wymaganego wkładu własnego na start, to dziś najczęściej już 20%. Trudniej było też uzyskać pozytywną decyzję kredytową. Niewiele osób spełniało bowiem wysokie kryteria stawiane im przez instytucje bankowe. Banki bardzo starannie dobierały kredytobiorców do oferowanych produktów. Jednak, jeśli już takie osoby je spełniły, mogły liczyć na wyjątkowo korzystne warunki kredytu.

Inwestycja w nieruchomości – w jakie nieruchomości najczęściej inwestowaliśmy?

Rok 2020 już za nami, a inwestorzy nadal wykazują ogromne zainteresowanie nabyciem nieruchomości. Według prognoz analityków rynku nieruchomości, taki trend bez wątpienia utrzyma się przez jakiś czas. Niepewna przyszłość innych branż oraz stabilizacja rynku nieruchomości wydają się potwierdzać te rokowania. Chęć dalszego inwestowania potwierdzają aktualne badania rynku. Jakimi nieruchomościami jesteśmy najczęściej zainteresowani? Okazuje się, że w minionym roku największym zainteresowaniem cieszyły się projekty deweloperskie. Były to lokale o średnim metrażu, dobrej cenie i lokalizacji w rozwijających się dzielnicach miast. To po prostu dobre mieszkania w rozsądnych cenach. Dlaczego właśnie takie nieruchomości były w centrum zainteresowania inwestorów? Dla niektórych stanowią one zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, dla innych dobrą lokatę i ochronę przed utratą wartości pieniądza w niepewnych czasach.

Największą popularnością cieszyły się mieszkania o wyższym standardzie, ale w dobrej cenie, czyli tzw. affordable premium. Także lokalizacja miała ogromne znaczenie. Najchętniej kupowane były lokale położone w dzielnicach middle ring, czyli nie w ścisłym centrum miasta, ale również i nie na dalekich obrzeżach miast.

Zalety mieszkań

Okazuje się, że większym zainteresowaniem od nieruchomości gruntowych cieszyły się lokale mieszkalne. Wynika to z szybszej możliwości ewentualnego spieniężenia inwestycji. Nie oznacza to jednak, że zakup działki czy domu przestał być atrakcyjny. Za inwestowaniem w nieruchomości przemawia wiele czynników. Głównym z nich jest ten, że w dłuższej perspektywie daje ona atrakcyjną stopę zwrotu. Z drugiej zaś jest także solidną ochroną przed utratą wartości pieniądza w niepewnych czasach. Tym bardziej, że zakup nieruchomości nie musi oznaczać konieczności zaspokojenia potrzeb bytowych rodziny. Dziś opłaca się kupować mieszkania choćby pod wynajem. To wciąż atrakcyjna forma inwestowania, tym bardziej w ten sposób taka inwestycja sama będzie na siebie zarabiać. Na naszym rynku wciąż brakuje lokali pod wynajem, zatem najbliższy rok w tym zakresie niewiele zmieni.

Jak widać, mimo kryzysu, inwestowanie w nieruchomości to jedna z najbezpieczniejszych form lokaty kapitału. Warto wykorzystać ten czas. Tym bardziej że inwestycja w nieruchomości jest korzystniejsza, niż lokata w banku.