691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

Odbiór mieszkania lub domu – na co zwracać uwagę?

  • 16 maja 2016

Odbiór_mieszkania_lub_domu

Odbiór mieszkania lub domu – na co zwracać uwagę?

Z odbiorem mieszkania lub domu od dewelopera wiąże się dużo nerwów i emocji. W takiej sytuacji łatwo można przegapić ważne usterki. Trudno znaleźć firmę, która sama przyzna się do popełnionych błędów i wykaże inicjatywę w ich usuwaniu, dlatego należy zachować czujność i dopominać się swoich praw. Dzięki wychwyceniu usterek na etapie odbioru można je poprawić na koszt dewelopera, co jest dużym ułatwieniem i pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. W takiej sytuacji usunięcie wskazanych usterek jest korzystne z punktu widzenia dewelopera, który chce jak najszybciej sfinalizować transakcję. Wyegzekwowanie naprawy wad zauważonych po odbiorze często okazuje się znacznie trudniejsze.

Odbiór techniczny zawsze oznacza sporządzenie odpowiedniego protokołu. Taki dokument zawiera wszelkie uwagi dotyczące wykonania, wyposażenia, czy wymiarów mieszkania. Warto także zawrzeć w nim uwagi na temat porządku panującego w mieszkaniu lub domu. Jeśli wykonawca nie posprzątał po wykonaniu pracy, np. zostawił płytki na balkonie ochlapane tynkiem, można domagać się usunięcia wszystkich zabrudzeń i resztek.

Formalności:

Odbiór techniczny domu powinien nastąpić dopiero, kiedy dom ma pozwolenie na użytkowanie. Takie pozwolenie oznacza, że inwestycja przeszła wszystkie odbiory wewnętrzne, a także, że deweloper dokonał wszystkich niezbędnych zgłoszeń np. do straży pożarnej. Brak pozwolenia może sygnalizować, że nie załatwiono części formalności np. dotyczących przyłączenia mediów.

Przygotowanie do odbioru technicznego:

Przed odbiorem warto ponownie zajrzeć do umowy podpisanej z deweloperem. Dokument powinien dokładnie określać standard w jakim ma być przekazane mieszkanie lub dom. Są tam opisane szczegóły dotyczące wykorzystanych materiałów, wyposażenia lokalu, otoczenia domu i klatek schodowych. Warto pamiętać, że czym dokładniejsza umowa, tym łatwiejszy później staje się odbiór. W czasie odbioru należy mieć przy sobie plan nieruchomości z zaznaczonymi schematami instalacji, czyli gniazdami elektrycznymi, odpływami, punktami świetlnymi itp.

Czego spodziewać się ze strony dewelopera?

W czasie odbioru technicznego powinien być obecny przedstawiciel dewelopera. Należy oczekiwać od niego informacji dotyczących ważnych spraw dotyczących użytkowania domu, np. gwarancji na różne części wyposażenia, a także informacji na temat prawidłowego sposobu ich obsługi. Powinien również udostępnić wszystkie istotne dokumenty, w tym atesty i certyfikaty materiałowe. Posiadanie takich dokumentów ma duże znaczenie w czasie ubezpieczania domu lub sprzedaży nieruchomości. Do dobrych praktyk należy przekazywanie przyszłemu właścicielowi zdjęć robionych w trakcie budowy, które pokazują przebieg instalacji, jednak wiele firm rezygnuje z takiego postępowania.

Inspektor nadzoru inwestorskiego – kto to jest?

Nie każdy ma wystarczającą wiedzę, aby samodzielnie dokonać odbioru technicznego nieruchomości. W takim przypadku warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług specjalisty, np. inspektora nadzoru budowlanego. Koszt takiego doradztwa zazwyczaj jest uzależniony od wielkości nieruchomości i mieści się w granicach kilkuset złotych. Niestety wielu inwestorów podchodzi do odbioru technicznego po macoszemu. Często przyczyną jest nadmierny pośpiech i chęć jak najszybszego wprowadzenia się do wymarzonego domu lub mieszkania. Skorzystanie z porad dobrego doradcy może okazać się w takiej sytuacji po prostu bezcenne.