691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

Plan doskonały czyli w co warto inwestować w 2020 roku

  • 25 lutego 2020
Plan doskonały czyli w co warto inwestować w 2020 roku

Hossa na światowych giełdach trwa już dziesiąty rok, a wszystko jest coraz droższe. Wizje konfliktów zbrojnych, zagrożenia epidemiologiczne – to wszystko ma ogromny wpływ na światową gospodarkę i inwestycje. Czy w obliczu tych zagrożeń istnieje realna perspektywa na inwestycje w 2020 roku? Oczywiście, ważne jedynie aby rozsądnie przeszacować swoje fundusze i planować rozsądne ich ulokowanie. Analitycy rynku nie pozostawiają złudzeń, że inwestując pieniądze nie powinniśmy obecnie oczekiwać szybkich i spektakularnych zysków. Te czasy już dawno minęły. Dziś dobrym rozwiązaniem jest rozsądne, terminowe lokowanie nadwyżek finansowych.

Lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne czy złoto?

W co warto zatem zainwestować aby zarobić w dłuższej perspektywie i zmniejszyć ryzyko straty? To niezwykle ważne pytanie w tak niepewnych czasach. Odkąd niskie oprocentowanie lokat bankowych spadło poniżej progu inflacji, sytuacja zmusza do szukania alternatywnych rozwiązań, które nie tylko mogą przynieść nam zysk, ale przede wszystkich ochronić wartość pieniądza. Ogromną popularnością w tym roku zdaniem analityków cieszyć się będą fundusze inwestycyjne, jednak do inwestowania w nie należy podchodzić ostrożnie. To ryzykowne narzędzie finansowe, które źle oszacowane może przynieść stratę zamiast zysku. Duże znaczenie ma również ilość gotówki, którą chcemy przeznaczyć na lokowanie kapitału. Stawiając wszystko na przysłowiową jedną kartę możemy przeszacować jej możliwości i stracić pieniądze. Inwestując zaś aktywnie musimy z kolei liczyć się z mniejszym lub większym ryzykiem powodzenia przedsięwzięcia.

Od wielu lat inwestowanie w złoto dawało stabilny, wyważony zysk. I zdaniem ekspertów podobnie będzie w 2020 roku. Złoto w ostatnich pięciu latach zdrożało o 30% co rozbudzać może apetyt na zysk, który średniorocznie wynosi ok. 6%. Pamiętajmy jednak, że wartość uncji złota podobnie jak franka szwajcarskiego uzależnione są od globalnej gospodarki i aktualnej sytuacji politycznej na świecie. Generalnie, im gorzej sytuacja ma się na rynkach finansowych krajów kluczowych, tym złoto oraz frank szwajcarski są droższe.

Nieruchomości wciąż atrakcyjne

Nasi rodzimi inwestorzy cenią lokowanie kapitału w nieruchomościach. I nadal tak pozostanie, bowiem hossa na rynku mieszkaniowym nadal będzie się w Polsce utrzymywać. Kupujemy nieruchomości jako stabilną lokatę kapitału, który jak na razie przynosi zysk. Szacuje się że w tym roku mieszkania nadal będą drożeć, co daje realną perspektywę nie tylko zwrotu inwestycji, ale i zysku. Analitycy rynku przewidują, iż 2020 rok przyniesie kolejny rekord w tym zakresie. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami. Otóż, lokowanie funduszy na giełdzie w tak niepewnych czasach może okazać się zbyt ryzykowne, złoto przynosi stały ale realnie mały zysk, a nieruchomości mogą okazać się najbezpieczniejszą lokatą kapitału. Tym bardziej, że nadal nie został zaspokojony deficyt mieszkaniowy w naszym kraju i nieruchomości, zwłaszcza te z rynku wtórnego mogą stanowić idealną lokatę pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że rynek nieruchomości i usług bankowych to system naczyń połączonych. Jeśli w 2020 roku kredyty mieszkaniowe nadal będą łatwo dostępne i większość z potencjalnych nabywców będzie miała zdolność kredytową, tempo inwestycji w nieruchomości będzie się utrzymywać. Bez wątpienia ogromnym atutem inwestowania w mieszkanie czy dom jest czerpanie zysków z inwestycji niemal od momentu ich zakupu. Wystarczy mieszkanie wynająć do czasu aż jego wartość wzrośnie do oczekiwanego przez nas poziomu.

Najbliższe miesiące pokażą które warianty inwestycyjne okażą się najbardziej opłacalne. Warto mieć na uwadze kluczową zasadę lokowania kapitału w dzisiejszych czasach. W obliczu wahań na rynku oraz niepewnej sytuacji gospodarczej na świecie, dobrym rozwiązaniem będzie stały, stabilny zysk, który zabezpieczy wartość pieniądza wobec rosnącej inflacji.