691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

Rynek nieruchomości 2021 – w co warto inwestować?

  • 13 kwietnia 2021
Rynek nieruchomości 2021 – w co warto inwestować?

Wbrew oczekiwaniom wielu nabywców, ceny nieruchomości nie spadły, mimo iż prognozy związane z pandemią jeszcze rok temu zdawały się ten trend zapowiadać niemal z pewnością. Okazuje się, że po pierwszym, wiosennym zawirowaniu w 2020 roku branża nieruchomości ma się w 2021 roku zdecydowanie lepiej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Można zastanawiać się, czy analitycy rynku się mylili, a może jak zawsze branża nieruchomości po raz kolejny wyszła z kryzysu obronną ręką? Zdecydowanie bliższa prawdzie jest ta druga opcja. Okazuje się, że niektóre nieruchomości nie tylko nie straciły, ale wręcz zyskały na cenie. Jak to wygląda z perspektywy inwestora? W jakie nieruchomości wciąż warto lokować kapitał?

Ceny mieszkań w Polsce i na rynkach zagranicznych

Mimo, iż pandemia nie odpuszcza, ceny mieszkań na rynkach światowych notują coraz większy wzrost. Największy wzrost cen zanotowano w takich państwach jak Turcja czy Nowa Zelandia, choć i w Polsce trend ten się utrzymuje od kilku dobrych miesięcy. Okazuje się, że na 55 krajów poddanych badaniom rynku w tym zakresie, aż w 45 zanotowano znaczące podwyżki cen mieszkań. Największy wzrost w Turcji, gdzie w porównaniu III kwartału 2020 roku z tym samym okresem w 2019 zanotowano aż 14% wzrost cen mieszkań. Na podobnym, choć nieco niższym poziomie ceny wzrosły w Nowej Zelandii i Wietnamie (13,8%), Niemczech (12,1%), Australii (7,7%) i USA (6,5%).

Wobec tak znaczących skoków cen, nasze polskie wypadają nieco słabiej, ale biorąc pod uwagę zupełnie inne realia gospodarcze naszego kraju, wzrost cen zdecydowanie odczuli wszyscy, którzy zdecydowali się na zakup mieszkania w 2020 roku. W porównaniu do roku 2019, w 2020 cena mieszkań w Polsce wzrosła średnio o ok. 4,9%. Analizując bardziej szczegółowo i porównując początek 2020 i 2021 roku, okazuje się, że najbardziej na rynku pierwotnym zdrożały mieszkania w Krakowie, gdzie za 1 m2 mieszkania trzeba było zapłacić 10128 zł, zatem o 9,4% więcej niż przed rokiem, jak i w Łodzi, gdzie w lutym 2021 r. za 1 m2 lokalu trzeba było zapłacić 6833 zł, co daje 8,4% w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku.

Nie inaczej jest także z mieszkaniami z rynku wtórnego. Początkowy, wiosenny zastój w obrocie tymi lokalami w 2020 roku i próba wyczekiwania przez obie strony – kupujących i sprzedających na stabilizację rynku sprawił, że tak naprawdę najbardziej na tym skorzystali sprzedający. Brak nowych ofert sprzedaży uruchomił mechanizm podbijania cen. Jego efektem jest porównywalny z cenami nowych mieszkań skok o kilka procent cen takich lokali.

Dalszy wzrost cen mieszkań w 2021 roku

Stabilizacja cen mieszkań na wyższym niż przed rokiem pułapie oznacza, że ceny tych lokali będą rosły. Wpływ na ten trend ma kilka czynników. Przede wszystkim powinniśmy zapomnieć o cenach sprzed pandemii. Stabilizacja cen dziś nie oznacza ich obniżki, bowiem koszty inwestycji, podatków i po prostu wybudowania nowych mieszkań znacznie wzrosły. Poza tym wciąż rośnie na nie popyt, dlatego nie powinniśmy liczyć na to, że te ceny spadną, bo to wydaje się być niemożliwie. Za dalszym wzrostem cen mieszkań przemawiają także wyższe koszty zakupu materiałów, wzrost płacy minimalnej i presja inflacyjna. Dlatego jeśli chcemy zainwestować w mieszkanie, warto się pospieszyć, zanim ich ceny wzrosną jeszcze bardziej. Tym bardziej że najniższe w historii stopy procentowe kredytów hipotecznych zachęcają do takich przedsięwzięć.

Działki i domy – idealna alternatywa dla mieszkania

Wzrost cen mieszkań może działać demotywująco, zwłaszcza dla inwestorów, którzy dysponują nieco skromniejszym udziałem własnym lub niższą zdolnością kredytową. Dlatego warto zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię. Otóż, wiele osób ratuje swój większy lub mniejszy kapitał lokując go w mieszkania. Dla wielu młodych inwestorów jest to oczywista lokata z pewnym zyskiem, bez względu na ceny lokali. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to trafiona inwestycja, bowiem nie każde mieszkanie da nam pewny zysk. Dlatego warto zachować rozsądek i w sytuacji, gdy dany lokal wydaje się przeszacowany, a jego cena zbyt wysoka zainteresować się zupełnie innym rodzajem nieruchomości. Tym bardziej że jak wskazują trendy rynku, ceny mieszkań już są wysokie i nadal będą rosły.

W końcu nieruchomości to nie tylko mieszkania. Rok 2020 pokazał, że równie dobrą inwestycją jest zakup działki budowlanej pod budowę lub działki już zabudowanej. Tym bardziej że właśnie doświadczenia poprzedniego roku pokazały, że najmniej podatna na zawirowania gospodarcze jest ziemia. To właśnie te nieruchomości były najbezpieczniejszą i najbardziej zyskowną formą lokaty kapitału. Tym bardziej że ich ceny są bez porównania niższe niż mieszkań. Przekonało się o tym wiele osób, które zdecydowały się rok temu kupić ziemię. W tym roku z pewnością część inwestorów, którzy nabyli takie grunty będzie chciała je spieniężyć. A wtedy ceny gruntów prawdopodobnie wzrasta drastycznie. Dlatego warto wykorzystać ten czas, aby zainwestować w pewny zysk.