691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

Rynek nieruchomości – perspektywy na 2020 rok.

  • 7 stycznia 2020
perspektywy rynku nieruchomości 2020

Z końcem roku najczęściej podsumowujemy ten mijający. Jaki był 2019 rok dla rynku nieruchomości i jak przedstawiają się jego perspektywy na 2020 rok? Oto krótkie posumowanie.

Dalszy wzrost popytu?

Rok 2019 był okresem, w którym rynek obrotu nieruchomościami zanotował rekordowy wzrost sprzedaży. I wszystko wskazuje na to, że rok 2020 będzie kolejnym w którym powstanie znacząca ilość nowych mieszkań, gdyż liczba zakontraktowanych na 2020 rok inwestycji jest porównywalna z rekordowym 2019. Według GUS statystyki inwestycyjne dla rynku mieszkaniowego będą doskonałe w ilości mieszkań oddanych, rozpoczętych inwestycji i nowych pozwoleń na budowę. Ponadto świetne prognozy są także dla rodzimego rynku kredytów mieszkaniowych, co oznacza ich większą dostępność i elastyczność banków. Czyli będziemy mogli łatwiej uzyskać kredyt hipoteczny na nabycie wymarzonego lokum. Mimo pesymistycznych początkowych prognoz bankowych, zamiast ograniczenia akcji kredytowej, w najbliższym roku eksperci oczekują wzrostu udzielanych kredytów do poziomu ponad 60 mld złotych, co świadczy o dużej determinacji popytu. Co prawda ekonomiści oczekują pogorszenia się koniunktury gospodarczej w Polsce, jednak przewidywania na pierwsze półrocze 2020 roku napawają optymizmem.

Zapowiedź kryzysu?

Aby jednak nie przesadzić z optymizmem, warto wziąć pod rozwagę sygnały, które mogą spowolnić w 2020 roku rynek nieruchomości. Z pewnością jego przyczyną mogą być zapowiadane wyższe koszty utrzymania jak chociażby zapowiadane podwyżki cen energii. Nie tylko odczuje to każdy statystyczny Polak, ale podwyżki te nie ominą też sektora nieruchomości. Musimy liczyć się z dalszym wzrostem cen mieszkań, choć może jeszcze nie na początku roku. Uważa się, że rynek pierwotny najbardziej odczuje tego skutki, ale nie zapominajmy, że w ścisłym związku z nieruchomościami deweloperskimi są ceny na rynku wtórnym. Dużym ryzykiem może okazać się również otwarcie od stycznia rynku pracy w Niemczech dla imigrantów ze Wschodu, a dodatkowo niekorzystne wyroki TSUE dla sektora bankowego mogą wprowadzić zamieszkanie w tej gałęzi gospodarki. Analitycy rynku przewidują, że może to zwrócić oczekiwania potencjalnych nabywców w stronę rynku wtórnego.

Mieszkanie z drugiej ręki nadal atrakcyjne

Prognozowane problemy rynku pierwotnego skutkujące zmniejszonym popytem na mieszkania deweloperskie mogą spowodować wzrost zainteresowania nieruchomościami z rynku wtórnego. Ich ceny są zdecydowanie niższe, a lokale równie atrakcyjne co nowe. Zaletą takich mieszkań jest różnorodność ofert na rynku, duża rozpiętość cenowa i ich dostępność niemal od ręki. Dodatkowym atutem mieszkania z rynku wtórnego może być także rozbudowana infrastruktura okolicy oraz możliwość wyremontowania lokalu bez większych nakładów finansowych. To niepodważalny argument przemawiający na korzyść mieszkań z drugiej reki.

Zatem wydaje się, że w 2020 roku to właśnie ten sektor nieruchomości może być bardziej atrakcyjny niż – wobec zapowiedzi kryzysu gospodarczego – mieszkanie z rynku pierwotnego.

Inwestycje w nieruchomości są nadal świetną lokatą kapitału. W 2020 roku zwróćmy jednak baczniejszą uwagę na wahania gospodarki, które mogą mieć znaczący wpływ na decyzję o zakupie nieruchomości.