Zakup nieruchomości z Turcji – krótki przewodnik
- 29 stycznia 2020
Wbrew pozorom jeśli zamarzymy o domu na słonecznej, Tureckiej Riwierze jego kupno może wcale nie być tak skomplikowane jak nam się wydanej. Co prawda formalności z tym związane są inne niż w przypadku kupna domu w Chorwacji czy Niemczech, ale nie niemożliwe do zrealizowania. Kupno domu w Turcji to podobne doświadczenie jak w przypadku nieruchomości położonej w Europie, z pewnymi wyjątkami. Oto kilka słów jak bez zbędnych komplikacji kupić dom w Turcji.
Po pierwsze – wybieramy dom
Zakup nieruchomości na terenie Turcji przez cudzoziemca wymaga pozwolenia. Pamiętajmy, że Turcja nie należy do Unii Europejskiej, więc Polaków nie obowiązują uproszczone procedury. Dlatego tak ważne jest aby w pierwszej kolejności wybrać interesującą nas nieruchomość, którą zamierzamy nabyć. Pozwolenie wydawane jest przed sfinalizowaniem umowy sprzedaży i dotyczy konkretnej nieruchomości, położonej w obrębie danej miejscowości. Warto więc wcześniej zarezerwować interesujący nas dom, aby zgoda na jej nabycie była wiążąca. Dobrym pomysłem jest zlecenie pieczy nad transakcją doświadczonej agencji nieruchomości, która będzie przy transakcji nas reprezentować i dopilnuje wszystkich niezbędnych procedur.
Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim należy sprawdzić czy nieruchomość posiada tytuł własności (TAPU). Takie informacje znajdziemy w Biurze Gospodarki Nieruchomościami. Nie wszystkie jednak nieruchomości obcokrajowcy mogą swobodnie w Turcji nabywać. Cudzoziemiec nie kupi nieruchomość należącej do wojska ani tej, która oddalona jest od strefy wojskowej na mniej niż 400 metrów. Podobnie nie kupimy domu w lesie, gruntu rolnego ani zabytku o znaczeniu historycznym.
Jak przebiega transakcja?
W Turcji inaczej niż w Polsce umowy nie zawiera się u notariusza. Własność nieruchomości w Turcji przenosi się tylko w urzędzie ds. gruntów (TAPU Office). Przy podpisywaniu umowy wymagana jest także wpłata depozytu, która wynosi ok. 20% ceny zakupu. Następny krokiem jest wysłanie przez urząd do organów administracji państwowej w Izmirze wniosku o potwierdzenie czy kupowana przez nas nieruchomość nie znajduje się na terenie należącym do wojska. Zwykle to formalność, ale konieczna. Odpowiedź zwykle przesyłana jest w terminie od kilku do kilkunastu tygodni. Po jej wpłynięciu do TAPU reszta formalności zajmuje najwyżej jeden dzień. Najlepszą opcją jest gdy w dniu sfinalizowania przeniesienia własności obie strony transakcji czyli dotychczasowy właściciel i my jako nabywcy w urzędzie były obecne. Zgodnie z tureckim prawem, podczas formalnego przeniesienia własności wymagana jest także obecność tłumacza sądowego. To nasza pewność i gwarancja, że wszystko dokładnie zrozumiemy w trakcie czynności. Co ważne również, przed samym sfinalizowaniem transakcji musimy zapłacić resztę ceny zakupu, jak również podatków i opłat od nieruchomości.
Z jakimi kosztami należy się liczyć przy kupnie domu w Turcji?
Podobnie jak w Polsce, również w Turcji z zakupem nieruchomości wiążą się obowiązkowe opłaty. W pierwszej kolejności – podatek od przeniesienia własności który wynosi 4% wartości nieruchomości wpisanej do katastru (odpowiednik naszego wydziału ksiąg wieczystych). Kwotę tę wymierza urząd i nie jest ona tożsama z ceną zakupu, a o wiele…niższa, bo wynosi od ok. 800 do 1500 euro. Dodatkowe wydatki to opłaty związane z katastrem nieruchomości – złożenie wniosku w Izmirze, wydatki administracyjne katastru nieruchomości, koszt tłumacza oraz opłaty związane z przygotowaniem i wydaniem aktu własności – około 250 euro. Ponadto raz do roku obowiązkowo należy opłacać podatek od nieruchomości wynoszący 0,1% jej wartości.
Skomplikowane? Wcale nie, tylko inne niż w Polsce. Czy warto kupić dom w Turcji? Oczywiście, że tak. Wystarczy poznać specyfikę tureckich procedur, tym bardziej, że po przeniesieniu prawa własności mamy takie same prawa i obowiązki jak obywatele Turcji.
Biuro nieruchomości Atrium Duo – https://atriumduo.pl
- Obowiązek zgłoszenia nabycia spadku do urzędu skarbowego
- Podatek od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości – co musisz wiedzieć?
- Ceny mieszkań w Częstochowie: początek vs. koniec 2024 roku z analizą dzielnic
- Inwestowanie w nieruchomości w Częstochowie – czy to się opłaca?
- Podatek katastralny – czym jest i jak wpływa na właścicieli nieruchomości