691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

Jak czytać księgę wieczystą?

  • 12 sierpnia 2019

Treść księgi wieczystej często stanowi trudną do zrozumienia zagadkę. Doskonale zdajemy sobie sprawę z wagi zapisów księgi wieczystej i nasi Klienci zawsze mogą liczyć na naszą pomoc w tej kwestii. Oto kilka porad jak rozumieć wpisy w księdze wieczystej.

Czym jest księga wieczysta?

Otóż, księga wieczysta to najprościej ujmując – metryka nieruchomości, zapisane są w niej wszystkie informacje dotyczące działki czy mieszkania, od momentu założenia księgi aż po chwilę obecną. Tu znajdziemy informacje kiedy księga została założona, jakie dokumenty są w niej złożone, kto jest jej właścicielem i wreszcie – czy nieruchomość jest obciążona czy „czysta”. Księga wieczysta składa się z czterech działów, z których każdy o czymś innym informuje.

Dział I-O – oznaczenie nieruchomości

To w tym dziale wpisywany jest numer działki, jej powierzchnia, miejsce położenia (czasem z konkretnym adresem) i sposób użytkowania. Z zapisów dowiecie się Państwo czy mieszkanie ma piwnicę (jako pomieszczenie przynależne) oraz czasem wpisywana jest kondygnacja czyli na którym piętrze położone jest mieszkanie, a także czy interesująca Państwa działka jest jako jedyna objęta księgą.

Dział I-Sp – spis praw związanych z własnością

Ta część księgi wieczystej często jest pusta, niezapisana. W tym dziale możemy przeczytać czy działka na której stoi dom czy blok należy do właściciela czy oddana jest w użytkowanie wieczyste. Tu również może pojawić się zapis dotyczący służebności gruntowej. Na szczęście w tym dziale Sąd wpisuje uprawnienie działki czyli możliwość przejazdu przez inną działkę do tej, którą mamy w naszej księdze wieczystej.

Dział II – własność

Zapisy w tym dziale księgi zawsze są najbardziej interesujące, bo tu jest wpisywany właściciel. Zatem osoba wpisana w dziale II jest właścicielem danej działki, domu czy mieszkania. Może zdarzyć się, że zamiast słowa „właściciel” wpisany jest „uprawniony” . Ten ostatni zapis dotyczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i też w skrócie oznacza, że dane mieszkanie należy do wpisanej tu osoby.

Dział III – prawa, roszczenia i ograniczenia

Generalnie wpisy w tym dziale nie wróżą nic dobrego. Tu wpisywane są obciążenia mieszkania czy domu takie jak służebności osobiste (dożywotniego mieszania), gruntowe (że przez działkę mogą przejeżdżać właściciele innych działek) i wreszcie w tym dziale wpisuje się egzekucje komornicze. Zatem, jeśli ten dział nie zawiera żadnych wpisów – to dobra wiadomość.

Dział IV – hipoteka

W dziale IV wpisywane są obciążenia hipoteczne, które wcale nie oznaczają problemów. Zwykle mówią, że po prostu właściciel mieszkania kupił je na kredyt. Jeśli jednak wpisana jest tu hipoteka przymusowa sprawa nieco się komplikuje, bo to znaczy, że jej właściciel ma kłopoty z instytucjami takimi jak np. ZUS.

Jeśli nadal zapisy w księdze wieczystej są dla Państwa niezrozumiałe, zapraszamy do kontaktu z nami. Naszym Klientom zawsze chętnie pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości, pomagamy również skorygować nieścisłości zawarte w księdze Państwa domu.