691-747-210 603-795-405 512-968-509 343240045 nieruchomosci@atriumduo.pl

Wszystkie wpisy

O czym należy pamiętać przy remoncie?

  • 20 kwietnia 2021
O czym należy pamiętać przy remoncie?
O czym należy pamiętać przy remoncie?

Większość osób nie lubi remontów ponieważ są one drogie i wprowadzają wiele utrudnień w codzienne życie. Jednocześnie na remonty jesteśmy skazani zawsze wtedy, gdy kupujemy lub budujemy nieruchomość. Nawet jeśli mieszkamy od dawana w jednym miejscu to raz na kilka lat musimy przeprowadzić remont. Warto więc wiedzieć jak przygotować się do remontu, aby przebiegł on sprawnie i zakończył się sukcesem.

Planowanie remontu

Przeprowadzanie spontanicznych remontów, pod wpływem chwili nie jest dobrym pomysłem. Do każdego remontu powinniśmy się dobrze przygotować. Na to zadanie trzeba przeznaczyć odpowiednią ilość czasu oraz środków pieniężnych. Okres kilku miesięcy to dobra perspektywa do planowania remontu. Zacząć należy wbrew pozorom nie od planowania wnętrz ale od zbierania pieniędzy. Wielu wykonawców remontu nie chce przyjąć do wiadomości, że remonty są bardzo drogie. Dołożenie 20% do kwoty jak wyjdzie nam w kosztorysie to absolutne minimum. Następnie przyglądamy się dokładnie naszym wnętrzom, wszystko mierzymy, przenosimy na papier i w pierwszej kolejności myślimy o możliwościach technicznych. Nie warto na siłę robić podwójnych drzwi tam gdzie jest za wąsko czy wstawiać dużego łóżka do sypialni, która jest niewiele szersza od tego mebla. Być może będą konieczne większe przeróbki takie jak powiększenie okna czy wykucie otworu na drzwi wewnętrzne a wtedy trzeba dopełnić formalności związanych z oświadczeniami i pozwoleniami. Na to również trzeba przewidzieć dodatkowy czas.

Jak będą wyglądały nasze wnętrza?

Gdy już wiemy jakie są możliwości i ograniczenia możemy zacząć szukać inspiracji. Dobrym miejscem do tego jest Internet, magazyny wnętrzarskie oraz ekspozycje wystawowe w marketach budowlanych. Gdy mamy już ogólną wizję na temat tego, co ma być na podłogach, ścianach, sufitach i jakie meble chcemy kupić sprawdzamy dostępność i ceny w sklepach. Na tym etapie dobrze jest zrobić wstępny kosztorys. Odwiedzając sklepy koniecznie pytajmy o czas oczekiwania na dany artykuł. Gdy robimy pobieżne rozeznanie możemy odnieść wrażenie, że wszystko jest dostępne od ręki i kosztuje całkiem niewiele. W praktyce okazuje się, że trzeba czekać 6 do 9 tygodni na drzwi wewnętrzne a kabina prysznicowa będzie za dwa tygodnie.

Remont samodzielnie czy z ekipą?

Remont przeprowadzany przez fachową ekipę budowlaną przebiega najszybciej, daje też zwykle najlepszy efekt ale jest najdroższy. Można robić wszystko samodzielnie pod warunkiem, że ktoś potrafi, posiada sprzęt, duży samochód i dysponuje wolnym czasem. W praktyce najwięcej osób wykonuje remont w trybie mieszanym. Prace trudne i niebezpieczne takie jak wykonanie instalacji elektrycznych, hydraulicznych czy gazowych zleca się fachowcom. Dość często ekipy przygotowują także sufity podwieszane oraz kładą kafle. Z kolei prace prostsze jak układanie paneli czy malowanie ścian wiele osób wykonuje we własnym zakresie.

Na co jeszcze trzeba uważać przy remoncie?

Każdy remont jest dużym wyzwaniem organizacyjnym. Gdy pracujemy samodzielnie musimy wziąć urlop. Trzeba na ten czas znaleźć zastępcze miejsce dla rodziny albo chociaż zapewnić sobie posiłki w postaci cateringu dietetycznego. Bardzo ważne jest także by zadbać o odbiór odpadów budowlanych a stare meble wywieźć do odpowiedniego punktu. Ponadto warto pamiętać, że remonty nie lubią pośpiechu. Wszystkie pomysły co do aranżacji wnętrz powinny być dobrze przemyślane. Warto zawczasu na spokojnie zorientować się jakie rozwiązania są obecnie dostępne na rynku, by później nie wybierać pierwszych z brzegu sprzętów. Należy też unikać wszelkich prowizorek, bo remonty są uciążliwe i lepiej zrobić coś droższego i solidnego, co posłuży przez długie lata.